Profesorowie nadzwyczajni SGH: |
prof. dr hab. Andrzej Gałązka
prof. dr hab. Krzysztof Jarosiński
prof. dr hab. Piotr Jeżowski |
Adiunkci: |
dr Ewa Jastrzębska
dr Paulina Legutko-Kobus
dr Benedykt Opałka
|
prof. dr hab. Krzysztof Jarosiński
Zainteresowania koncentrują się wokół dwóch obszarów złożonej problematyki funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Pierwszym z nich są uwarunkowania funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego o charakterze ustrojowo-gospodarczym. Szczególna rola przypada tutaj mechanizmowi ekonomiczno-finansowemu funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Drugim obszarem zainteresowań są sprawy związane z oceną lokalnych warunków oraz możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie samorządu terytorialnego. Istotne znaczenie odgrywają tutaj badanie oraz proces wyłaniania potrzeb lokalnych wspólnot samorządowych, jak również ogół spraw związanych z finansowaniem inwestycji komunalnych.
prof. dr hab. Piotr Jeżowski
Zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki ekonomii środowiska, ekonomii ekologiczna, strategii rozwoju zrównoważonego, ekonomii i zarządzania w sektorze publicznym, planowania infrastruktury gospodarczej, przedsiębiorstw użyteczności publicznej, regulacji monopolu naturalnego, kształtowania taryf energetycznych i komunalnych, gospodarki energetycznej, zarządzania energetyką.
prof. dr hab. Andrzej Gałązka
Zainteresowania dydaktyczno-naukowe obejmują problematykę funkcjonowania gospodarki regionalnej i lokalnej, politykę regionalną wraz z zastosowaniem metod badań regionalnych oraz zagadnienia polityki i zagospodarowania przestrzennego. Obszar zainteresowań jest ściśle powiązany z dotychczasowymi doświadczeniami badawczymi wyniesionymi ze współpracy z Polską Akademią Nauk, jak również z doświadczeniami wynikającymi z pracy dydaktycznej. Ponadto w obszarze zainteresowań i wynikającej z nich ofercie dydaktycznej dr Gałązki istotne miejsce zajmują zagadnienia związane z metodyką budowania strategii rozwoju regionalnego i lokalnego oraz aspekty finansowania tego rozwoju.
dr Ewa Jastrzębska
Swoje zainteresowania badawcze i dydaktyczne koncentruje wokół: społecznej odpowiedzialności biznesu - corporate social responsibility (CSR) i pojęć pokrewnych (np. CSV, SSCM); zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie; nurtów ekonomii heterodoksyjnej (ekonomia zrównoważonego rozwoju, ekonomia daru) oraz etyki biznesu i zarządzania przez wartości. W ostatnim okresie w nurcie jej zainteresowań znalazło się również planowanie strategiczne w jst, zwłaszcza kwestie monitoringu i ewaluacji oraz partycypacji społecznej.
Bierze udział w pracach grupy roboczej Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra Rozwoju, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Jest współautorką dokumetów rozwoju jst.
dr Paulina Legutko-Kobus
W Katedrze Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego SGH pracuje od października 2008, wcześniej, przez 10 lat, od roku 1998 pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ochrony Środowiska, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Obszary zainteresowań badawczych: rozwój lokalny i regionalny, planowanie strategiczne w kontekście konstytucyjnej zasady rozwoju zrównoważonego, partycypacja społeczna, społeczno-przyrodnicze aspekty planowania przestrzennego.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych (od czerwca 2006),
Członek Rady Redakcyjnej periodyku "MAZOWSZE Studia Regionalne" (od czerwca 2008).
Doświadczenia w pracy eksperckiej i praktyce gospodarczej - współautorka dokumentów rozwoju lokalnego gmin wiejskich w tym: strategii rozwoju, strategicznych ocen oddziaływania na środowisko, planów odnowy miejscowości, programów ochrony środowiska i planów gospodarki odpadami.
dr Benedykt Opałka
W działalności dydaktycznej i naukowej zajmuje się zagadnieniami teorii sektora publicznego, wieloletniego planowania inwestycji w sektorze publicznym, strategicznego planowania rozwoju lokalnego, metodami przygotowania i oceny projektów inwestycyjnych w sektorze publicznym.