Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie

Przyszłość rynku wewnętrznego Unii Europejskiej

2015-06-22 kategoria: konferencja 

​W dniu 24 czerwca 2015 r. w godz. 10.30-15.30 odbędzie się ogólnopolska konferencja pt. „Przyszłość rynku wewnętrznego Unii Europejskie” organizowana przez Katedrę Integracji Europejskiej im. J. Monneta w Szkole głównej Handlowej w Warszawie.  Inspiracją do dyskusji na ten temat są plany Komisji Europejskiej aby w listopadzie 2015 r. przedstawić strategię rynku wewnętrznego towarów i usług. Stał on się bowiem jednym z filarów inicjatyw nowej Komisji Europejskiej na lata 2014-2019 na rzecz poprawy konkurencyjności gospodarki. Wspomniana strategia ma określać:


„(…) aktualne i zintegrowane podejście do jednolitego rynku w celu zapewnienia jego dalszej integracji, poprawy wzajemnego uznawania i normalizacji w kluczowych sektorach przemysłu i usług o największym potencjale gospodarczym, takich jak: usługi dla przedsiębiorstw, budownictwo, sprzedaż detaliczna, zawody regulowane, zaawansowane technologie produkcyjne oraz łączenie świadczenia usług i dostarczania towarów. Szczególny nacisk zostanie położony na sektor MŚP.”


Zaplanowana formuła spotkania odbiegać będzie jednakże od standardowej konferencji, gdyż nie przewidujemy prezentacji żadnych odrębnych referatów, a oczekujemy jedynie (albo aż) pogłębionej dyskusji w wąskim gronie naukowców specjalizujących się w integracji europejskiej. W związku z tym, że 23 lata temu rynek wewnętrzny zaczął formalnie funkcjonować w ramach ówczesnej Wspólnoty Europejskiej, warto dzisiaj zastanowić się, w jakim stopniu i w którym kierunku koncepcja zintegrowanego obszaru ekonomicznego zmieniła się, jakie pojawiły się nowe czynniki (wewnętrzne i zewnętrzne) wpływające na jego rozwój i najistotniejsze: jaka jest jego przyszłość i jak powinna być ona zdefiniowana (jeśli to możliwe). W trakcie spotkania będziemy chcieli przedyskutować te kwestie w oparciu o dokument na temat przyszłości rynku wewnętrznego przygotowany w Katedrze Integracji Europejskiej im. J. Monneta SGH. Wzbogacony o głosy w dyskusji w trakcie konferencji dokument ten zostanie przekazany przedstawicielom instytucji unijnych. Chcemy, by stanowił on wkład do dalszej, znacznie bardziej zaawansowanej debaty na forum europejskim z udziałem polskich naukowców.

Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt z Panią Karoliną Nivette (knivet@sgh.waw.pl).

dr hab. Adam A. Ambroziak, prof. SGH

Archiwum

 
 
 

 Wydarzenia

 
 

 Masz pytanie?

 
 
Zadaj pytanie:
Telefon:
E-mail:
Imię i nazwisko:
Nazwa instytucji:
Wpisz kod z obrazka powyżej
Dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana pytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych jest dostępnych tutaj

Masz Pytanie?

Wypełnij formularz dostępny on-line. Kliknij NAPISZ.